ІСТОРІЯ « Вінницька спілка художників україни

НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА ХУДОЖНИКІВ УКРАЇНИ

ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ХУДОЖНИКІВ УКРАЇНИ

     Утворенню Вінницької обласної організації Національної спілки художників України передувала довга та кропітка праця. В післявоєнні роки в Радянському Союзі існувало товариство художників і працювали в ньому переважно художники – аматори. На той час культурними осередками були столиці республік та великі міста.

     Зважаючи на це, голова Республіканського товариства художників висунув ідею проекту, за яким у всіх обласних центрах почали споруджувати Будинки художників. За сприятливих умов до Вінниці почали прибувати випускники художніх вузів. Найпершими дипломованими митцями, які приїхали після закінчення Київського художнього інституту в 1955 році, стали живописці Олексій Сидоров, Віктор Пирогов та Володимир Бугай.

     Першим професійним графіком, що розпочав творчу діяльність у Вінниці, був випускник Київського художнього інституту, член Національної Спілки Художників України з 1950 року Михайло Кірілов, який працював як автор газетних карикатур та плакатів.  У 1963 році за направленням Міністерства культури України і Товариства художників України прибули живописець Ігор Синєпольський, скульптор Анатолій Непорожній, графіки Володимир Ольшанський і Михайло Смирнов. В цей період у виставковій залі Вінницького будинку художника почали представляти твори місцевих і столичних митців, експонуватися всесоюзні і республіканські пересувні виставки.

    Згодом стали відбуватися обмінні виставки творів між Вінницею та польським містом Кельце, російським Липецьком, Кабардино – Балкарською АРСР.  У 1963 році було створено філію кооперативної мережі «Коопхудожник». Її очолив Володимир Бугай. В цьому ж році у місті було створено Вінницькі художньо – виробничі майстерні Художнього фонду України.  На той час всі митці, які вступали до Спілки художників України, перебували на обліку в київській організації.

     За  статутом для створення обласного осередку потрібно було не менше 10 осіб. Стали запрошувати молодих митців, що вже були членами СХУ. Так з Рівного переїхало подружжя Анатолій та Ірина Довженки, з  скульптор Молдови Володимир Смаровоз, та графік Володимир Лаврєнов. З Петріківки прибула майстриня Зоя Кудіш.

     22 квітня 1976 року відбулися збори, на яких було утворено Вінницьку обласну організацію Національної спілки художників України. До її першого складу увійшли Олексій Сидоров, Ігор Синєпольський, Аркадій Сорока, Анатолій та Ірина Довженки, Михайло Кірілов, Олександр Назаренко, Віктор Пирогов, Зоя Кудіш, Михайло Лошак, Олександр Ступніков, Михайло Чорний. Головою було обрано Олексія Сидорова.

     
 Сидоров Олексій, заслужений художник України, перший голова ВООНСХУ 1976-1986рр.

Згодом організацію очолювали: Ігор Синєпольський , Анатолій Непорожній ,  Леонтій Гринюк , Олександр Назаренко (2014-2016 рр.).

Ігор Синєпольський, заслужений  художник України, голова ВООНСХУ 1986-1991рр.
 
Анатолій Непорожній, голова ВООНСХУ 1991-1997 рр.
Леонтій Гринюк, заслужений діяч мистецтв України, голова ВООНСХУ 1997-2014 рр.
 Олександр Назаренко, голова ВООНСХУ 2014-2016рр.

Наразі організацію очолює Віталій Каспрук.

 

 Каспрук Віталій, діючий голова ВООНСХУ

      Первинне ядро організації склали живописці, скульптори та графіки, але з приїздом молодих митців, випускників художніх вузів, розширилася кількість фахових секцій і почало розвиватися декоративно-прикладне та монументальне мистецтво, з’явилися спеціалісти, які на високому рівні розробляли інтер’єри, виконували проектні роботи високого професійного рівня. Виробничі майстерні фонду отримували безліч замовлень на монументальні роботи, кераміку, скульптуру, мозаїку, вітражі, текстиль, розписи та художню ковку по металу.

     Творчим ядром в той час були активні  та потужні митці: Сергій Кочерган, Ігор Синєпольський, Володимир Смаровоз, Анатолій Непорожній, Леонтій Гринюк, Володимир и Тамара Оврахи, Валерій Вакалюк, Олександр Рожков, Олександр Назаренко(молодший), Олександр та Ірина Попенки, Юрій та Олена Кізімови, Василь Рубіш, Віталій Каспрук, Дмитро Кудлаєнко, Вільдан Байбеков, Анатолій Бурдейний, Крістіна Жилінскайте, Володимир Зелінський, Степан та Людмила Джуси, Микола Михальчук, Михайло Бабій, Михайло Площанський.

     Один із вагомих здобутків вінницької організації – живописні та скульптурні пленери. В 1988 році на базі немирівського санаторію « Авангард» відбувся міжнародний, українсько-польський пленер. З 1996 року  за ініціативи Леонтія Гринюка там регулярно відбуваються живописні пленери. Скульптурні пленери проходять в Буші та Глибочку Ямпільського району.

    Праця багатьох вінницьких митців гідно вшанована державою.  Так Аркадій Сорока та Михайло Чорний удостоєні звання «Народний художник України».

    Звань « Заслужений художник України» удостоєні: Олексій Сидоров, Віктор Шпаковський, Ігор Синєпольський,  Володимир Смаровоз, Володимир Оврах, Олексій Янголь, Микола Чулко, Михайло Довгань, Олександр Назаренко (старший), Олександр Ковальчук.  Звання «Заслужений діяч мистецтв України» присвоєні Леонтію Гринюку та Олександру Шиніну, «Заслужений майстер народної творчості України» — Юрію Дяченко, Івану Горобчуку та Василю Слободянюку.

Сорока Аркадій (1921- 2010) , народний художник України 
 Чорний Михайло, народний художник України
 Сидоров Олексій (1924-2001), заслужений художник України
 
       Бабій Михайло, заслужений художник України 
 Іван Горобчук, заслужений майстер народної творчості України
  Довгань Михайло, заслужений художник України
 
 Кристина Жилінскайте, заслужений художник України
 Оврах Володимир, заслужений художник України
 
Синєпольський Ігор, заслужений художник України
 Янголь Олексій (1943-2009), заслужений художник України
 
Смаровоз Володимир (1939-2008), заслужений художник України
Чулко Микола (1947-2014), заслужений художник України
 Шинін Олександр, заслужений діяч мистецтв України
 Гринюк Леонтій, заслужений діяч мистецтв України
 Слободянюк Василь, заслужений  майстер народної творчості України
 Назаренко Олекандр (1926-2014), заслужений художник України
 Ковальчук Олександр (1962-2011), заслужений художник України
 Юрій Дяченко, заслужений  майстер народної творчості України

Протягом діяльності Вінницької спілки художників було видано п’ять художніх альбомів з роботами митців Вінницького регіону. Всі альбоми об’єднані спільним дизайном та загальною назвою «Краса України Поділля». Ця серія дає можливість познайомитися з творчістю митців Вінниччини. Журнал «Вінницький край» на своїх сторінках систематично подавав матеріали про творчість художників, ці публікації завжди викликають цікавість шанувальників мистецтва. Творчість вінницьких художників- це вагомий внесок у культурно-мистецьке життя і літопис рідного краю та України.